Fit-Park.pl

Blog poświęcony byciu fit!

Obuwie sportowe dla kobiet

Po co mi obuwie sportowe?

Wśród osób niezwiązanych na co dzień ze sportem można często spotkać się z opinią, że po profesjonalne buty, przeznaczone do uprawiania jednej, konkretnej dyscypliny powinni sięgać wyłącznie zawodowcy. Jest to oczywiście stwierdzenie nieprawdziwe: obuwie sportowe ma takie samo znaczenie dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych sportowców. Chroni ono bowiem nasze stawy i mięśnie, minimalizując ryzyko kontuzji, a także może pełnić różne dodatkowe funkcje (jak w przypadku butów do wspinaczki czy na rower).

Jakie obuwie dla kobiet wybrać?

Wybór obuwia sportowego powinnyśmy uzależnić przede wszystkim od dyscypliny, do której uprawiania będą nam potrzebne: buty idealne do biegania nie sprawdzą się już tak dobrze na siłowni.

Jeśli naszym głównym celem jest jogging lub wspomniane bieganie, należy rozejrzeć się za obuwiem specjalnie przeznaczonym do tego celu. Na ogół powinno mieć miękką, amortyzowaną podeszwę, choć zależy to także od rodzaju nawierzchni, po której będziemy biegać (nieco inne wybierzemy do lasu, a inne na asfalt).

Buty na siłownię to w pewnym sensie przeciwieństwo butów do joggingu: muszą być stabilne i o stosunkowo twardych spodach. Ważną cechą tego typu obuwia jest również przyczepność, ułatwiająca przeprowadzanie ćwiczeń.

Tę samą zaletę powinny posiadać także buty, których przeznaczeniem są piesze górskie wędrówki. W ich przypadku warto zadbać również o to, aby możliwie trafnie odpowiadały warunkom na szlaku, na przykład temperaturze powietrza (nie mogą być ani zbyt ciepłe, ani zbyt przewiewne).

Podsumowanie

Niezależnie od preferowanej aktywności i wybranego modelu obuwia, należy bezwzględnie zatroszczyć się o właściwy rozmiar i dopasowanie. Jeśli kupujemy przez Internet i mamy możliwość bezpłatnego zwrotu towaru (opcja dostępna w wielu dużych sklepach), to warto zamówić dwie lub trzy pary tych samych butów o sąsiadujących rozmiarach i zostawić sobie te, które najbardziej nam pasują.