Fit-Park.pl

Blog poświęcony byciu fit!

Czy ćwiczenia mobility przydadzą się nam w życiu?

Czy ćwiczenia mobility przydadzą się nam w życiu?

Mobility to specjalny system stworzony do rozwiązywania wszelkich problemów bólowych, zapobiegania kontuzjom, polepszenia ruchomości i elastyczności (mięśni, ścięgien, więzadeł i stawów). Mobility podnosi fizyczne możliwości ludzkiego ciała nie tylko w sporcie, ale również w życiu codziennym. Dlatego też, nawet jeżeli nie uprawiamy wyczynowo czy choćby hobbystycznie jakiegokolwiek sportu, dla właściwości życia warto sięgnąć po możliwości jakie dają ćwiczenia mobility. Niekiedy można spotkać się z określeniem, iż mobility to specyficzna odmiana odnowy biologicznej, której głównym celem jest:

- przyspieszenie regeneracji ciała,

- możliwość podniesienia jakości i wydajności treningu,

- optymalna ochrona przed kontuzjami czy jakimikolwiek drobnymi urazami.


Przykładowe ćwiczenia typu Mobility


Oto cztery przykładowe ćwiczenia, które mogą być idealne jako trening mobility, które doskonale sprawdzą się we wzmocnieniu mięśni przydatnych w codziennym życiu.  

1.Otwarcie klatki piersiowej. To ćwiczenie może być wykonywane zarówno w pozycji stojącej jak i leżącej. Najważniejsze jest by ramiona odkręcone były na zewnątrz,a barki odsunięte jak najdalej od uszu.

2.Pies z głową w dół/górę - w tym ćwiczeniu dłonie należy odepchnąć od podłogi, a pośladki wypchnąć ku sufitowi. Nogi i ręce muszą być wyprostowane,a stopy ustawione równolegle w stosunku do siebie. Barki mają być odsunięte możliwie jak najdalej od uszu. Ciężar ciała musi być przeniesiony przede wszystkim na nogi. Ćwiczenie polega na pracy nad prostowaniem i wyciąganiem kręgosłupa aż do momentu, w którym pięty spoczną na podłożu.

3.Pozycja gołębia - ramiona zostać mają wyciągnięte do przodu. Dłonie muszą znaleźć się tuż pod prawą golenią, jednocześnie ciało opierając na opuszkach palców, wciskając je ku podłodze.

4. Pozycja kanapowa. To ćwiczenie tylko z nazwy ma coś wspólnego z przebywaniem na kanapie. Do tego ćwiczenia przyda się ściana, do której jednak nie przylegamy plecami, a jedynie podpieramy na niej piszczel. Palce natomiast mają skierowane być ku górze. Po ustawieniu odpowiedniej pozycji ciała należy przesunąć prawą nogę do przodu i ustawić w taki sposób, aby kolano ustawione było pod kątem prostym, a goleń ustawiona była prostopadle do podłoża. Nie należy zapominać o napięciu pośladków.