Fit-Park.pl

Blog poświęcony byciu fit!

Ćwiczenia na siłowni dla początkującego

Ćwiczenia na siłowni dla początkującego

Zanim zaczniemy

Swoją przygodę z siłownią powinniśmy przede wszystkim rozpocząć od zapoznania się z przyrządami do treningu, jak również z prawidłową techniką wykonywania na nich ćwiczeń. Niezwykle istotnym jest, aby zadbać o to już na samym początku - w przeciwnym razie możemy wyrobić sobie złe nawyki, które później bardzo trudno będzie zmienić. Tymczasem właściwy sposób korzystania ze sprzętu na siłowni pozwoli nie tylko na przeprowadzenie efektywnego treningu, ale i pomoże uniknąć kontuzji lub urazów.

Warto w tym celu wynająć instruktora lub trenera osobistego, choćby na czas pierwszego pobytu na siłowni. Taka osoba będzie w stanie oprowadzić nas po wszystkich urządzeniach, zaprezentować odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń i wskazać nasze błędy.

Rozgrzewka jest najważniejsza

Każdy trening powinien rozpoczynać się od rozgrzewki, czyli krótkich ćwiczeń o niskiej intensywności, przeprowadzanych na przykład na bieżni. Jest ona o tyle ważna, że przygotowuje nasz organizm do zwiększonego wysiłku, ograniczając ryzyko kontuzji.

Podobne ćwiczenie warto wykonywać na zakończenie treningu, ponieważ "uspokaja" ono nasze ciało, a ponadto wspomaga późniejszą regenerację mięśni.

Ćwiczenia

Wybór konkretnych ćwiczeń zależy w dużej mierze od naszego celu, który chcemy osiągnąć chodząc na siłownię. Gdy już go sprecyzujemy, pozostaje ustalić plan treningowy (pomocny w tym względzie okaże się instruktor, trener personalny lub zwyczajnie Internet) i bezwzględnie się go trzymać. Może on zawierać takie ćwiczenia, jak na przykład wyciskanie sztangi na ławce lub siedząc, podciąganie się na drążku, uginanie ramion z hantlami czy prostowanie ramion na wyciągu.

Na koniec warto jeszcze mieć na uwadze, że podczas treningu (zwłaszcza pierwszego!) nie powinniśmy ćwiczyć ponad swoje możliwości. Takie postępowanie to pewna droga do kontuzji, tymczasem osiągnięcie upragnionych celów musi przyjść stopniowo i powoli.